EAST MAG
kraslice
Foto: archív múzea

Aká by to bola Veľká noc bez kraslíc? V Trebišove vystavujú “pisanki” od výmyslu sveta

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove si pre návštevníkov pripravilo tradičnú výstavu Trebišovski pisanki. Prináša rozmanitosť a precíznosť výtvorov z rúk 64 vystavovateľov nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, Poľska, Rakúska a Rumunska. Dokopy môžeme obdivovať až 944 dekorovaných kraslíc.

Keďže každý má svoj štýl a preferencie, na výstave si môže návštevník vybrať práve tú z techník, ktorá je jeho srdcu blízka. Na výstave sa tak prezentujú nielen tradičné techniky, ku ktorým spadá viacfarebná vosková batika špendlíkom a stužkou (pisárkou), reliéfne zdobenie voskom, vyškrabovanie, odrôtovanie, oblepovanie slamou, bavlnkou, leptanie octom, leptanie šťavou z kyslej kapusty, ale aj netradičné techniky ako napríklad prelamovanie (madeira), zdobenie farbami, zdobenie paličkovaním, zdobenie nitovaním, oblepovanie semienkami, či zdobenie cínovaním, ktoré sa konkrétne na výstave Trebišovski pisanki objavuje po prvýkrát.

REKLAMA

„944 kusov dekorovaných vajíčok je dôkazom toho, že tradícia zdobenia kraslíc neutícha, práve naopak pretrváva a odovzdáva sa aj mladšej generácii,“ uviedla riaditeľka trebišovského múzea Beáta Kereštanová.

Prítomná je aj kombinovaná tradičná technika ako farbenie v odvare z cibuľových šúp s vyškrabovaním, spoločne s kombinovanými technikami – tradičné s netradičným ako reliéfne zdobenie voskom s prelamovaním, farbenie v odvare z cibuľových šúp a zdobenie tušom (fixkou) spolu s vyškrabovaním a brúsením, zdobenie kukuričným šúpolím a zdobenie voskom. Nechýbajú ani iné kombinované techniky ako oblepovanie prámikmi so zlatými, striebornými detailmi.

Hojnosť – týmto slovom by sa dala stručne klasifikovať táto výstava, a to nielen z hľadiska počtu využitých techník, ale aj potrebného materiálu na ich výrobu, v tomto prípade škrupín od vajíčok. Múze sa medze nekládli a vystavovatelia svoj talent predviedli na škrupinách – prepeličích, holubích, slepačích, kačacích, morčacích, husacích i pštrosích vajec.

Výstava potrvá do 28. apríla.

Foto: archív múzea

komentár: 1