EAST MAG
Lina Franková s knihami
Foto: Archív L. Frankovej

Temnota, vášeň, posadnutosť… Knihy o Barevansonovcoch sa stávajú fenoménom

Počuli ste už o Barevansonovcoch? O temnom tajomnom rode, ktorý je prešpikovaný krutosťou a nenávisťou? Čitatelia sú najnovšie  priam posadnutí „podivínmi“ z tejto neogotickej série románov, ktorej autorkou je Lina Franková. Okázalosť, temnota, vášeň, krutosť, láska… Ako na podnose dostanete všetko v dokonalo namiešanom drinku.

Doposiaľ vyšli tituly Hadí zámok, Vlčí zámok, Orlí zámok a Jelení zámok, no ešte pred Vianocami sa očakáva ďalšia novinka. Skvelé je, že sa jednotlivé knihy nemusia čítať po poradí, pretože ide o ucelené príbehy, ktoré na seba nenadväzujú. Spoločnú majú dokonalosť jazyka, ktorá je pre autorku vlastná.

Foto: archív L. Frankovej

Zvrátenosť, temnota i láska

Pokiaľ milujete svet aristokracie zasadený do súčasnosti, štipku zvrátenosti a kopec lásky, tieto knižky sú priam stvorené pre vás. Dýcha z nich neopakovateľná snová atmosféra, čítajú sa samy a nikdy ich nebudete mať dosť.

Line Frankovej prostredie, ktoré vytvorila, neuveriteľne sedí. Zaujímalo nás, či má vari sama „modrú“ krv. „Ak ju mám, tak o nej neviem. (Smiech). Ale už dlho si vravím, že by som si mohla zostaviť rodostrom a ktovie, kam by ma to zaviedlo. Mama od mala počúvala, že vraj nejaký maďarský gróf sa kedysi medzi našimi predkami vyskytol, ale či je to pravda, netuším. Možno sa skôr prikláňam k minulému životu. (Úsmev.) V období, keď som bola taká posadnutá Viktoriáncami, že som nosila korzety a iba dlhé sukne, som si neraz vypočula, že som v minulom živote musela byť nejaká šľachtičná,“ priznala s úsmevom autorka, ktorá v knihách koketuje s množstvo mágie, dedičného hriechu i mystiky. Kto má rád záhady a „rozprávky“, ten si príde na svoje.

Foto: archív L. Frankovej

Barevansonovci sú návykoví

Lina objavila na slovenskom knižnom trhu dieru, ktorú sa jej podarilo s gráciou zaplniť. Jej tvorba je návyková a hlavné hrdinky fascinujúce. Rovnako tak hlavní hrdinovia, ktorí rozhodne nepatria k dokonalým prototypom mužov, no napriek všetkému si ich napokon zamilujete.

Napriek temnote, ktorá zo stránok priam srší, autorka netvorí podľa očakávania v nočných hodinách. „Nie som nočný typ spisovateľa. Samozrejme, nechcem zanedbávať rodinu, takže bežne si uchmatnem len jeden deň, a to nedeľu. Môj rituál predstavuje zažatá vonná sviečka (zistila som, že pri písaní potrebujem byť obklopená príjemnými vôňami), čerstvo zaliata káva (samozrejme, v krásnej vintage šálke) a na mieru k danému príbehu zostavený playlist,“ priznáva.

Aby sme vás navnadili, môžeme už prezradiť, že najnovšou knižkou z jej pera bude Líščí zámok.

Foto: archív L. Frankovej

PR článok

Zaujíma vás svet knižných noviniek? U nás objavíte množstvo inšpirácií na čítanie.

Pravidlá súťaže o knižku, ktorej sa môžete zúčastniť na FB IndexMag, nájdete na: https://eastmag.sk/pravidla-sutazi/.

komentár: 1