V utorok 25. júna 2019 sa Kunsthalle zaplnilo ľuďmi z IT sféry. Prilákali ich svetoví spíkri 2. ročníka VSE unIT conference.
Hlavnou víziou eventu, ktorý organizuje spoločnosť VSE Holding v spolupráci s IT firmami v Košiciach, je tesnejšie prepojenie IT a biznis prostredia. Spíkri konferencie sa držali tematických okruhov tohto ročníka – inovácie, transformácie a udržateľnosti.
„Napriek tomu, že sme energetickou spoločnosťou, svet IT pre nás nie je úplne neznámy. Naším cieľom je ukázať, že inovácia sa stále spája s IT svetom, no potrebuje aj biznis prostredie,” vyjadrila sa hovorkyňa VSE Holding Andrea Danihelová.

Na pilotnej konferencii sa ako moderátor osvedčil Ján Gordulič, ktorý eventom sprevádzal aj tento rok. „Nie je len standupista a komik, ale aj človek, ktorý sa pohybuje v IT svete. Zaujíma sa o novinky a má sám záujem stretnúť sa so spíkrami a diskutovať s nimi,” prezradila A. Danihelová.

Záujem o takýto typ eventov potvrdila aj vypredaná kapacita Kunsthalle – VSE unIT conference sa zúčastnilo najmenej 300 ľudí.
Čo predstavili spíkri VSE unIT conference?
Toby Walsh, austrálsky profesor a „rockstar“ digitálnej revolúcie, rozprával o umelej inteligencii ako o najväčšej výzve do budúcnosti. „Budúcnosť umelej inteligencie bude taká, akou sa my rozhodneme, aby bola – ľudia si mylne myslia, že budúcnosť je niečo, čo sa stane a nemôžu to ovplyvniť. Môžeme ju ovplyvniť správnymi rozhodnutiami, kládením otázok a začiatkom vzájomnej komunikácie.“ V rozhovore pre Index Mag Toby Walsh pochválil aj budovanie startupovej komunity v Košiciach a celkový potenciál Slovenska v IT.

Vznikajúci startupový ekosystém a Innovlab – startup centre spoločnosti T-Systems Slovakia prezentoval na konferencii Peter Breyl.

Zo spoločnosti VSE Holding sa predstavil Michal Adámek, ktorý priblížil technologické zmeny v energetickom priemysle. Podľa neho sektor energetiky chápe povinnosť inovovať, posúvať sa vpred a nespoliehať sa na zaužívanú prácu, ktorá má aj 90-ročnú tradíciu.

Na vedľajšom stagei sa rozprávalo o Košice IT Valley – klastri, ktorý pôsobí v regióne už 12 rokov. Aktuálnu situáciu, vyhliadky do budúcna a aktivity pre väčší dosah klastra predstavil výkonný riaditeľ Pavol Miroššay. O možnostiach a príležitostiach a stimulácii študentského prostredia, ktoré ukrýva plno hodnotných inovácií, rozprával František Babič, docent Katedry kybernetiky a umelej inteligencie FEI TUKE.

Poobedňajší blog odštartoval Ken Graham zo spoločnosti Visma, ktorý prostredníctvom 4 konkrétnych reálnych príbehov priblížil, ako inovácie ovplyvňujú život v Škandinávii.

O tom, ako sa v Košiciach vyvíja najdokonalejší holografický teleport na svete rozprávala Mária Virčíková, spolujmajiteľka firmy Matsuko, ktorá sa venuje 3D telepresence.

Smart treba zničiť, aby mohol byť nový smart – s týmto konceptom prišli na pódium 4 predstavitelia z Fpt Slovakia, ktorí predstavili víziu budúcnosti, kedy bude smarthome prirodzeným členom domácnosti, ktorý sa o seba stará sám.

„Interdisciplinarita je dôležitá v IT sektore – reálne za ňou vidieť výsledky. Ak je človek schopný rozmýšľať out of boxes, vie aplikovať riešenie z jednej oblasti na problém z inej,“ priblížil nám význam svojho talku Stano Hrivňak z GlobalLogic Slovakia, ktorý na konferencii opísal, ako môže biosvet inšpirovať IT aj naopak. Vyzdvihol rýchlu Fourierovu transformáciu, ktorá bola zaradená medzi top 10 algoritmov 20. storočia a masívne sa využíva ako kľúčový komponent v dôležitých prístrojoch – klasických počítačoch, CT či MRI. Stano Hrivňak sa tento rok dostal do prestížneho rebríčka Forbes 30under30 Slovakia.

Posledným spíkrom a „ťahúňom“ konferencie bol spíker s podobným titulom, aký mal aj predchádzajúci rečník. Kaspar Korjus bol však ale do rebríčka 30pod30 zaradený vo svojej rodnej krajine Estónsku. Tá patrí medzi exemplárne príklady toho, ako má fungovať e-government a celý koncept „e-štátu“.

„Digitalizácia národa je dôležitá, pretože ak nevie štát komunikovať dostatočne rýchlo, občania oň a o vládu stratia záujem. Aj jednotlivé inštitúcie štátu sa potrebujú inovovať, byť user-friendly a stretávať sa online tak, ako sú dnešní ľudia zvyknutí. V súčasnosti pomáhame viacerým krajinám nastaviť e-solutions, samozrejme, nie je to cesta bez omylov a chýb. Na prvý impakt sa čakalo 7-8 rokov – nejde len o legislatívne a technologické zmeny, ale aj o vzdelávanie a trénovanie občanov v systéme, najmä tých staršej generácie. Odkedy však fungujeme ako e-krajina, vidíme, že Estónčania sa nechcú vrátiť späť, využívajú vo veľkom najmä e-voting, keďže máme typické počasie, pre ktoré je pohodlnejšie voliť z domu,“ ozrejmil Kaspar Korjus, podľa ktorého majú podobné konferencie ako VSE unIT conference väčší potenciál najmä z hľadiska networkingu či rozvíjania startupov.
[…] minuloročnom evente, ktorý sa konal v Kunsthalle, ste si mohli prečítať aj v našom […]
[…] Obzrite sa za minulými ročníkmi – online verziou v roku 2020 aj offline eventom v roku 2019. […]